Duha je nádherný symbol naděje a krásy. Její oslnivé barvy už po staletí okouzlují a inspirují lidstvo. Proč si tedy nepřinést trochu té přírodní magie do vašeho domova s vlastním výběrem drahých kamenů inspirovaných duhou?
Zaměříme se na krásu a rozmanitost drahých kamenů, které tvoří barevné spektrum duhy. Od červeného rubínu po fialový ametyst, každý kámen představuje jedinečnou barvu, historii, místo vzniku, a má specifické použití jak ve šperkařství, tak v dalších oborech. Kromě tradičního využití v šperkařství se drahé kameny uplatňují i v technologickém průmyslu, medicíně a v umění. Podíváme se také na to, jak se ceny těchto kamenů liší v závislosti na jejich kvalitě, velikosti a zpracování.
Červená - Rubín
Rubín, symbol lásky a vášně, je těžen především v Myanmaru, Thajsku, Madagaskaru, Mosambiku a na Srí Lance. Kromě přírodního výskytu existují i laboratorně vytvořené rubíny, které nabízejí etickou a cenově dostupnější alternativu. Kromě šperkařství se rubíny používají v laserových technologiích. Typické broušení zahrnuje briliantové a kabošon. Cena za karát se může pohybovat od 100 do několika tisíc dolarů.
Kuriozita: Rubín je jeden z nejtvrdších přírodních kamenů po diamantu. V historii byl ceněn mnohem výše než diamanty. Většina rubínů na dnešním trhu byla zahřátá, aby se zlepšila jejich barva a čirost. Toto tepelné zpracování je normální a očekávané v obchodu s drahokamy, ale prodejce by měl před prodejem oznámit toto ošetření kupujícímu.
Oranžová - Karneol
Karneol, který se těží především v Indii, Brazílii a Uruguayi, je známý svou teplou oranžovou barvou. Nabízí se také laboratorní alternativa, která však není úplně běžná. Využívá se v umění a jako ochranný kámen v esoterice. Karneol byl spojován se zvýšením kreativity a odvahy. Ve starověkém Egyptě symbolizoval plodnost. Nejčastěji se brousí do hladkých kabošonů nebo jako volné kameny. Cena je obecně dostupná.
Kuriozita: Karneol byl v historii používán jako ochranný amulet proti negativní energii. Krystal je nabízen jako štít, který zažene závist, vztek a zášť, a zajišťuje emocionální stabilitu.
Žlutá - Citrin
Citrin se nachází hlavně v Brazílii a je ceněn pro svou svěží, sluneční barvu. Existují i laboratorně vytvořené varianty. Používá se ve šperkařství a jako "kámen hojnosti" v feng shui. Citriny se často brousí do briliantového nebo kabošonového stylu. Cena za karát se pohybuje od několika dolarů do stovek dolarů za vysoce kvalitní exempláře. Některé levnější citríny mohou být tepelně upravené ametysty.
Kuriozita: Citrin je populární pro svou schopnost přitahovat bohatství a prosperitu. Citrin je známý jako Kámen obchodníků, na počest jejich štěstí a svůdné prosperity.
Zelená - Smaragd
Smaragdy, symbol obnovy a růstu, pocházejí z Kolumbie, Brazílie a Zambie. K dispozici jsou kromě pravých drahokamů: syntetické laboratorní smaragdy, které mají stejné chemické složení a krystalovou strukturu jako přírodní smaragdy; imitace smaragdů - zelené sklo, syntetický zelený spinel, zelená kubická zirkonie a zelený yttriový hliníkový granát. Kromě šperkařství se používají v průmyslových aplikacích pro svou tvrdost. Typické broušení zahrnuje smaragdové (emeraldové) a oválné tvary. Cena za karát může dosáhnout až desítek tisíc dolarů.
Kuriozita: Smaragdy jsou symbolem jara, znovuzrození a moudrosti. Smaragdy byly oblíbeným kamenem Kleopatry.
Světle modrá - Akvamarín
Akvamarín, připomínající čistotu oceánu, se těží v Brazílii, Nigérii, Pákistánu, Rusku a Madagaskaru. Existují také laboratorní verze. Používá se v šperkařství a meditaci. Akvamarín má uklidňující účinky, je považován za kámen odvahy a komunikace. Akvamarín se v dávných dobách nosil jako talisman pro šťastnou plavbu. Oblíbené broušení zahrnuje briliantové a smaragdové brusy. Akvamarín je k dispozici v široké škále velikostí. S rostoucí velikostí drahokamu se zvýší i síla jeho zdánlivé barvy. Může být obtížné najít malý drahokam se sytě modrou barvou, ale s rostoucí velikostí kamene se zvyšuje i možnost najít výraznou barvu. Cena za karát se pohybuje od 20 do více než 100 dolarů.
Kuriozita: Většina přírodních akvamarínů má zelenomodrou barvu. Šetrné tepelné zpracování může odstranit žlutou barvu a přeměnit barvu drahokamu na čistější a hodnotnější modrou.
Tmavě modrá - Beryl Maxixe
Beryl Maxixe (vyslovuje se „mašiš“), vzácnější variant berylu s tmavě modrou barvou, pochází z Brazílie. Maxixe byl poprvé nalezen v roce 1917 v dole v oblasti Minas Gerais v Brazílii. Od té doby byl nalezen v malých množstvích na několika dalších místech. Přírodní alternativy jsou vzácné, laboratorní verze méně běžné. Použití je hlavně ve šperkařství pro jeho unikátní barvu. Cena za karát je vysoce variabilní kvůli jeho raritě.
Kuriozita: Maxixe má nešťastný problém: nádherná modrá barva na denním světle rychle vybledne do světle hnědožluté barvy. Barva může být obnovena dalším ozářením, ale tato barva se také rychle ztrácí vystavením světlu.
Fialová - Ametyst
Ametyst, fialová odrůda křemene, nazývána kámenem klidu, se těží především v Brazílii, Uruguayi a Zambii. Laboratorní ametysty jsou běžně dostupné. Mimo šperkařství se používá v meditačních praxích. Nejčastější broušení zahrnuje briliantový a kabošon. Obrovská naleziště ametystu v Jižní Americe a Africe poskytují dostatek ametystu k udržení nízké ceny. Ametyst si většina lidí může snadno dovolit. Cena za karát se pohybuje od několika dolarů po stovky za prémiové kousky. Barevné zónování ovlivňuje prodejnost a hodnotu ametystu. Většina lidí chce drahokam s bohatou a jednotnou barvou. V důsledku toho jsou drahokamy jednotné barvy - bez barevného zónování - nejžádanější a nejcennější.
Kuriozita: Ve starověku se věřilo, že ametyst chrání před intoxikací – jeho název pochází z řeckého slova „amethystos“, tedy „neopilý“.
Každý kámen nese v sobě unikátní příběh a přináší světu svůj vlastní světelný otisk. Stavba duhové sbírky drahokamů může být krásnou a hodnotnou cestou. Nejen že vás tyto třpytivé poklady okouzlí, ale stanou se i trvalým dědictvím, které můžete předávat z generace na generaci.
Pojďte si s námi prohlédnout náš obchod s nabídkou elegantních náhrdelníků, náušnic, prstenů a náramků osázených jak pravými kameny, tak laboratorně vyhotovenými alternativami, především kubickými zirkoniemi.