Chtěli jste si dnes vzít některý z vašich stříbrných šperků, které jste delší dobu nenosili, a najednou jste zjistili, že jsou matnější, příp. i změnily barvu a jsou zbarvené dočerna. Dobrou zprávou je, že šperky jsou opravdu stříbrné. Ta horší zpráva s sebou nese vaši aktivní účast na uvedení šperku do původního lesku a barvy.
Tarnish, ztráta lesku, černání stříbra
Dříve než si představíme několik "domácích" metod čištění a cídění stříbra, dozvíte se, proč ke změně barvy a lesku u stříbrných předmětů dochází. K zakalení barvy stříbra dochází, pokud šperky přijdou do kontaktu s věcmi, které obsahují sloučeniny síry, jako jsou vejce natvrdo, majonéza, hořčice a gumičky. Stačí stopové množství sirovodíku v ovzduší a spustí se proces černání stříbra. Sirovodík se nachází ve vzduchu v důsledku některých průmyslových procesů a rozkladu mrtvých rostlin a živočichů. Reakci urychluje vlhké prostředí, takže řetízky, náramky nebo prstýnky zčernají při pocení rychleji.
Metoda jedlé sody
Budete potřebovat pouze porcelánový hrnek (nekovová miska), alobal, jedlou sodu a převařenou vodu cca 80 - 90 °C. Tuto metodu můžete použít pro stříbrné šperky i jiné stříbrné a postříbřené předměty.
- Na dno hrnku vložte kus hliníkové fólie a ujistěte se, že pokrývá celou spodní část. Alobalu může být v hrníčku více než jen na dně.
- Do hrnku přidejte lžíci jedlé sody.
- Přidejte do šálku šperky, které je třeba vyčistit.
- Převařenou horkou vodu nalijte do šálku a ujistěte se, že jsou šperky ponořené.
- Pomocí vidličky nebo lžíce pohybujte šperky v roztoku. Voda může znatelně zapáchat v důsledku uvolňování plynného sirovodíku.
- Nechejte působit 1 až 3 minuty, a pak šperky vyjměte. Pozor, budou horké!
- Osušte je měkkým hadříkem, resp. leštícím hadříkem na šperky.
Metoda jedlé sody, kuchyňské soli a bílého octa
Je to podobné předchozí metodě. Proces je však trochu intenzivnější kvůli přidanému bílému octu. To je skvělé pro zašlé stříbro, které chcete rozzářit za nízkou cenu? Následující postup:
- Dno misky vyložte hliníkovou fólií.
- Přidejte čajovou lžičku kuchyňské soli.
- Přidejte polévkovou lžíci jedlé sody.
- Nalijte půl šálku vroucí vody.
- Přidejte půl šálku destilovaného bílého octa (bezbarvý 10 % ocet).
- Nyní přidejte své šperky a ujistěte se, že se dotýkají fólie.
- Nechte několik minut působit.
- Šperky vyjměte a osušte měkkou utěrkou.
V obou metodách během lázně proběhne chemická reakce, která nežádoucí tmavou vrstvu odstraní. Na druhou stranu si dejte pozor, elektrochemická reakce může poškodit nenávratně osazené drahé kameny, kubické zirkonie a perly.
Další metody, jak vyčistit stříbro
Jistě byste nalezli i další metody, které jsou založeny na mechanickém i chemickém očišťování stříbrných šperků. Jejich používání je buď nedostatečně efektivní, nebo dokonce mohou nenávratně poškodit osazení šperků drahými kameny.
- Použití zubní pasty – mechanické očistění šperku jemným zubním kartáčkem nebo houbičkou pomocí zubní pasty, která by neměla obsahovat žádné abrazivní části, ani bělidla. Nechte několik minut působit, opláchněte teplou vodou a osušte měkkou utěrkou.
- Použití pasty z jedlé sody – smíchejte jedlou sodu a vodu v poměru 2:1, dokud nezískáte pastu. Možná budete muset upravit množství, abyste vytvořili hustou pastu. Použijte zubní kartáček k rovnoměrnému rozložení pasty na šperky a šetrnému očištění. Po několika minutách šperky opláchněte a osušte měkkou utěrkou.
- Použití prostředků na vyleštění šperků – vodka, ocet, pivo, citronová šťáva s olivovým olejem, tekutý prací prostředek, čistič na okna... Výsledkem bude jistě větší lesk, ale k odstranění zčernání na stříbru nedojde.
Čistící lázeň
K dostání na trhu jsou speciální čistící lázně, které odstraňuji nežádoucí sulfidaci a oxidaci a pomáhají jí předcházet.
Čistící hadříky
Speciální ubrousky napuštěné látkami k čistění stříbra jsou rovněž snadno dostupné na našem trhu.
Ultrazvukové čističky
Ultrazvukové čištění je rychlý, efektivní a velmi účinný způsob, jak zbavit nečistot a mastnoty různé předměty, vč. šperků. Je však potřeba dávat pozor při čištění šperků s osazenými kameny. Ty se mohou z lůžka uvolnit a zvýšit tak riziko jejich ztráty. Nedoporučují se jimi čistit ani perly a barevné přírodní kameny.
Na rozdíl od rhodiovaných, platinovaných nebo pozlacených šperků ze sterlingového stříbra 925/100, je potřeba správným a šetrným zacházením s "klasicky" stříbrnými šperky předcházet ztrátě jejich krásy a lesku.
Pět nejlepších tipů, jak zabránit ztmavnutí stříbra, které není pokovováno některým z drahých kovů (zlatem, platinou či rhodiem):
- Vyhněte se chlorované vodě. Nenoste své stříbrné šperky v chlorované vodě. Nezapomeňte si je sundat také před cvičením, sprchováním nebo koupáním.
- Vyhněte se sloučeninám síry. Vyhněte se nošení šperků kolem věcí, které jsou bohaté na sloučeniny síry, jako jsou vejce a majonéza.
- Vhodné teplotní podmínky. Uchovávejte stříbro na suchém místě a při pokojové teplotě. Ve vaší šperkovnici byste měli šperky uchovávat ve flanelem potaženém sáčku nebo látce. Předejdete tak zmatnění.
- Nejprve použijte kosmetiku. Nasaďte si šperky až poté, co použijete parfém a nanesete hydratační krém.
- Noste stříbro často. Pro stříbro je vlastně lepší se nosit, než dlouho ležet.