Uměleckoprůmyslové muzeum: Pokladnice historických i současných šperků

Šperky jsou odvěkým symbolem krásy, bohatství a kultury. Jako historické a kulturní artefakty nám poskytují jedinečný pohled do minulosti a vývoje lidské společnosti. V České republice najdeme několik významných muzeí, která se zaměřují na šperky, ať už jako hlavní exponáty, nebo jako součást širších sbírek. Tento článek vás provede nejvýznamnějšími z nich.

Muzejní vitrína

Přehled muzeí šperků v České republice

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze

Historie a význam muzea. Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze bylo založeno v roce 1885 a jeho cílem je dokumentovat a vystavovat předměty užitého umění a designu. Muzeum je známé svou bohatou sbírkou šperků, která pokrývá široké spektrum historických období.

Sbírky šperků

  • Antické šperky: Klenoty starověkých civilizací, které ukazují mistrovství tehdejších řemeslníků.
  • Středověké šperky: Umění středověkých zlatníků a jejich techniky.
  • Renesanční a barokní šperky: Bohatě zdobené a detailní klenoty z období renesance a baroka.
  • Moderní a současné šperky: Sbírky představující šperky od 19. století až po současné designéry.

Výstavy a programy zaměřené na šperky

  • Trvalé expozice: Stálé výstavy, které představují historický vývoj šperků. Vývoj šperku je představen v samostatné části, zahrnující ukázky od středověku po autorskou tvorbu přelomu 20. a 21. století a přibližující performativní funkci šperku. Pozoruhodnou kapitolu v dějinách českého umění a designu tvoří kosmické inspirace a utopické vize. V oblasti šperků jsou např. artefakty Václa Ciglera.
  • Dočasné výstavy: Speciální výstavy zaměřené na konkrétní období, styl nebo designéra. Před nedávne skončila výstava: ŠPERK – FORMA – OBSAH. Výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze propojila historické poklady ze svých sbírek se současnými šperky, které jsou stále nošeny nebo opatrovány jako vzácné památky. Kolekci obohatily také šperky zapůjčené od autorů a soukromých sběratelů. Výstava představila fascinující dialog mezi konvenčními a avantgardními díly napříč různými obdobími a ukazuje rozmanitost významů, které šperky mohou nést.
  • Karlštejnský poklad: Karlštejnský poklad je unikátní soubor zlatnických prací, který tvoří dva soubory zlatnických prací vesměs z druhé poloviny 14. století. Téměř 400 zlacených předmětů denní potřeby i reprezentativních kusů je unikátním dokladem kultury stolování a odívání ve 14. století. Mezi ně patří nádobí, šperky, zrcadla, hřebeny, pečetidla a další artefakty. Tento poklad byl objeven na hradě Karlštejn a nyní je součástí sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Je to fascinující historický artefakt, který nám poskytuje pohled do minulosti a životního stylu tehdejší doby.
  • Edukační programy a workshopy: Programy pro veřejnost, které umožňují seznámit se s technikami výroby šperků a jejich historií. Například "Podvečer věnovaný šperku" je určen pro malé soukromé skupiny, které tak mají možnost detailně se seznámit se sbírkami šperků s kurátorkou sbírek Petjou Matějovič.

Významní současní designéři šperků zastoupení v muzeu

Závěr

Muzea šperků v České republice nabízejí fascinující pohled do historie i současnosti šperkařského umění. Od antických klenotů po moderní designové kousky, tato muzea uchovávají a prezentují bohatství lidské kreativity a řemeslné zručnosti. Návštěva těchto muzeí je skvělým způsobem, jak objevit krásu a umění šperků, a zároveň se seznámit s historií a kulturou naší země.